Sohbet Odaları’nın Ardındaki Gerçek

İnsanoğlunun temel ihtiyaçlarından birisi olan konuşmak, tarihin başlangıcından bugüne evrim geçirmiş ama hiçbir zaman temel ihtiyaç listesinin dışına çıkmamıştır. İnsanlığın ilk çağlarında, mağara duvarlarında resimlerle başlayan konuşmak, birşeyleri ifade edebilmek güdüsü, aslında bugün sohbet etme (chat) uygulamalarındaki gülen, ağlayan yüz ifadelerinin en ilkel biçimidir. Yöntem değişmiştir ama amaç aynıdır.

 

İnternetin günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olmasıyla birlikte, konuşma güdümüz yeniden evrim geçirmiştir. Başlangıçta ICQ, sonrasında MSN derken, bügün sesli ve görüntülü olarak insanların görüşmesi çok sıradan bir durum haline gelmiştir. Ne varki, insanoğlunun hep daha ileriye, bir başka deyimle, hep daha fazlasını isteme içgüdüsü bugün, internette Sohbet Odaları kavramını oluşturmuştur. Peki ama niçin insanlar bedava uygulamalar üzerinden sesli ve görüntülü görüşme olanağı varken, Sohbet Odaları Sitelerine üye olup, konuşmalarını ve görüşmelerini o kanal üzerinden yürütmek ister? Daha da ilerisine gidip, insanlar, niçin ücret ödeyerek bu sitelere üye olurlar? Aslında birçok sebep sıralamak mümkündür ama en belirgin sebepler; her insanın kendini özel hissetme ihtiyacı ve konuştuklarımızın gizliliğini koruma içgüdümüzdür.

 

İnternetin, sanal bir dünya olduğu, sohbet chat odalarındaki konuşmaların sanallığından dem vurulup, hiçbir zaman yüzyüze yapılan sohbetin tadının alınamayacağı söylenir. Ama gelin görün ki, bir kişi, kendini ifade edebilmek için aradığı şartlara sahip olduğunu hissediyorsa, aslında sohbet odalarında kişi kendisini bulur, bir başka deyimle kişi, kendisi olur. Tek bir sanallık kalır üzerinde, o da ‘nick name’ denilen takma ismidir. Ama ne konuşmaları, ne de hisleri sanaldır. Sohbet odalarının arkasındaki bu gerçekle, bugün mesleki forum kıvamındaki sohbet odalarında, insanların mesleki hayattaki gerçekleri yüzüstüne çıkarttığını, ‘gay’ lerin kendilerini ifade etmek için kurdukları sohbet odalarında, toplum içerisinde haykırarak söyleyemediklerini ifade ettiklerini, diğer tarafta ise duygusal bağlar kurmak, kadınlık-erkeklik iç güdülerini takip edip hayat arkadaşını bulmak için insanların, sohbet odalarında birbirlerine kur yaptıklarına bazen de dert ortağı olduklarına şahit oluyoruz.

 

Kısacası, bir takım insanların, basit bir etiketlemeyle ‘sanaldır’ dedikleri sohbet odaları, gerçeklerin su üstüne çıktığı, insanların büyük bir özgüvenle düşüncelerini belirtebildiği ortamlardır. Mağaradaki resimlerin ardından binlerce yıl geçmiş, kadınlar camdan cama sohbet ediyor derken, bugün Sohbet Odalarını konuşuyoruz. Peki ya bundan 100 yıl sonar, acaba sohbetin evrimi ne olacak dersiniz?


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: ,