Çocuğunuz İçin Doğru Müzik

Çocuk gelişimi ve sağlığı konusunda tartışmasız en önemli etkenlerden biri olarak kabul gören müzik konusu, ülkemizde de bebek ve çocuk gelişimi konusunda göz ardı edilen konuların başında geliyor. Özellikle anne karnında başlayan etkileşimlerle birlikte müzik ve psikolojik paralelli beslenmeler, ilerleyen dönemlerde çocuğunuzun karakter gelişimi konusunda çok büyük bir rol oynuyor. Çocuk gelişimi uzmanları tarafından ebeveynlere altı çizilerek belirtilen hususların başında gelen müzik eğitimi konusu, fiziksel gelişim konusunda dikkat edilen besin kaynakları gibi, ruhsal gelişimde de dikkat edilerek ve özenle seçilerek uygulanmalıdır. Konuyla ilgili birçok bilim adamının yaptığı araştırmalarda popüler müziğin bebeklerde sanılanın aksine çok ciddi travmalara ve gelişim sürecinde tıkanmalara, aksamalara neden olduğu ortaya konmuştur. Kendi diline yabancılaşan çocukların bebeklik ve gelişim döneminde maruz kaldıkları müzik nedeniyle iletişim konusunda da ciddi sorunlar yaşadığı gözlemlenmiştir.

 

 

Önemli bir etken olarak müzik seçimi konusunda çocuğunuzu popüler kültürden mümkün olduğunca uzak tutmalı, müzik konusundaki seçimleri konusunda ona yardımcı olmalısınız. Popüler kültürün en önemli zararlarından biri olarak kabul gören kolaylık ve kültürel boşluk, çocukların ilerleyen dönemlerde sorgulamadan kabullenen bireyler olarak yetişmesine neden oluyor. Bunun aksine müzik konusunda seçici davranan ebeveynlerin çocukları, klasik müzik, rock müzik, blues ve caz gibi müzik türlerine yönelirken, bu alandaki kültürel boşluğu da doldurarak, müziği bir kültür olarak çocuklarına aşılıyorlar. Bu bağlamda yapmanız gereken bir diğer önemli şey ise; seçici olduğunuz müzikler için çocuğunuzu yönlendirirken ona müzik kültürü konusunda da yardımcı olmalısınız.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: